W naszym corocznym cyklu spotkań z młodzieżą szkolną w tym roku postanowiliśmy nasze godziny poświęcić tak „modnej” ostatnio problematyce dzików, polowań wielkoobszarowych, jak też przybliżyć młodzieży temat afrykańskiego pomoru świń (ASF).


W dniu 15 lutego, w Szkole Podstawowej w Dąbrówce (powiat Bochnia) na dwugodzinnej pogawędce spotkaliśmy się z uczniami klas 7, 8 i 3 gimnazjum. Pierwsza część pogadanki poświęcona była problematyce ASF: historia ASF w Polsce, aktualna sytuacja epizootyczna związana z chorobą świń, podjęte przeciwdziałania, rola Polskiego Związku Łowieckiego i myśliwych w zwalczaniu epidemii, działania podejmowane przez koła łowieckie w związku z oczekiwaniami władz administracyjnych i społeczeństwa.

Celem drugiej części spotkania było przedstawienie głównego bohatera całego „zamieszania” – dzika euroazjatyckiego (Sus scrofa), będącego jedynym przedstawicielem rodziny świniowatych żyjącego dziko w Europie: cechy  charakterystyczne gatunku, tryb życia i zachowania charakterystyczne dla tych zwierząt, upodobania żywieniowe, znaczenie w przyrodzie (doktor lasu) i gospodarce łowieckiej, zmiany zachowań zachodzące w obrębie gatunku spowodowane zmianami krajobrazu przekształcanego przez człowieka. W toku pogawędki nie zabrakło też łowieckich wspomnień ze spotkań z czarnym zwierzem i porad co robić, gdy spotyka się w lesie dzika.

Spotkanie, zwyczajowo już, zakończone było krótkim konkursem, tym razem z wiedzy przekazanej podczas pogadanki. Zainteresowanie młodzieży było naprawdę duże, reakcja na przekazywane informacje spontaniczna i – co najważniejsze – daleka od niechęci w stosunku do myśliwych.

Prowadzącego zajęcia kol. Sławka Galickiego po zakończeniu zajęć żegnały szczere, rzęsiste brawa młodzieży. Pani Dyrektor w podziękowaniu za dotychczasową współpracę kol. sekretarz wręczył pamiątkową odznakę naszego Koła upamiętniającą jego 25-lecie.


 

View the embedded image gallery online at:
http://www.wklbasior.pl/70-dzicza-lekcja#sigProIdd099b42e02

Realizacja: MAXIGRAF