Od kilku już lat nasze koło współpracuje z dwoma krakowskimi przedszkolami: Samorządowe Przedszkole nr 6 im. Henryka Jordana na ul. Bujaka i Publiczne Przedszkole „Bajlandia” na Kozłówku.

Jak w latach poprzednich, tak i w tym roku dzieciaki – w ramach spacerów na świeżym powietrzu – uzbierały dla zwierząt kilkanaście worków żołędzi i kasztanów. Worki te odebraliśmy obiecując spotkanie i lekcję przyrody.
Spotkania w przedszkolach to niełatwe przedsięwzięcie. Jak bowiem zainteresować maluchy tym, co robimy na co dzień, tak by spokojnie posiedziały około 30 minut, w jaki sposób przedstawić naszą pracę, by coś z tego pozostało w główkach rosnących, przyszłych pokoleń naszej Ojczyzny?
Rada w radę, podczas środowego spotkania w „Bajlandii”, postanowiliśmy przedstawić maluszkom naszych podopiecznych. Mówiąc krótko – zwierzęta, dla których zbierali dary lasu. Pomysł chwycił. Dziatwa dowiedziała się kto w lesie i na polach je żołędzie, co jeszcze jedzą dzikie zwierzęta, w jaki sposób i gdzie wykładana jest karma, gdzie będą wyłożone ich zbiory.
Dodatkową atrakcją spotkania były odgłosy dzikich zwierząt. Dzieci zgadywały kto to ryczy, piszczy itd., porównywały te głosy ze znanymi sobie; dowiedziały się, że w lesie nie wolno krzyczeć, gwizdać, a spotkane zwierzęta najlepiej i najbezpieczniej jest podziwiać z daleka, odśpiewały znaną z „Przygód Pana Kleksa” piosenkę o złym dziku, z nieukrywanym zainteresowaniem wysłuchały kilku sygnałów łowieckich. Okazało się, że gdy temat jest ciekawy, nawet 3 letnie maluszki potrafią z rozdziawioną buzią słuchać, słuchać i zapomnieć o innych ważnych w tym wieku sprawach.
Żegnając się z dziećmi raz jeszcze serdecznie dziękowaliśmy ze wielkie serduszka i pomoc jaką udzieliły zwierzętom. Dyplom z podziękowaniem trafił do filii „Bajlandii” na ul. Strattlera 26.

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.wklbasior.pl/47-mysliwy-w-przedszkolu#sigProId1d694db9c5

 

Realizacja: MAXIGRAF