W niedzielę 3.09 br.  już po raz V Koła Łowieckie Okręgu tarnowskiego, obchodziły  swoje święto  ku czci patrona Św. Huberta. Myśliwi i Leśnicy z całego regionu zjechali do Pilzna na tradycyjnego Hubertusa. Po raz pierwszy w uroczystości na terenie tarnowskiego okręgu PZŁ uczestniczył oficjalnie poczet sztandarowy WKŁ Basior w składzie: kol. Artur i Zbyszek Krawczykowie oraz kol. Sylwester Michalski.  

Okręgowe obchody święta rozpoczęto uroczystą mszą Hubertowską w kościele parafialnym pw. Św. Jana Chrzciciela. W pięknej homilii o. Tadeusz Popiela  wspomniał  o pracy myśliwych  i leśników oraz  o tym, w jaki sposób ludzie powinni korzystać z przyrody podarowanej im przez Boga. Po mszy świętej korowód pocztów sztandarowych, prowadzony przy dźwiękach orkiestry dętej przez członków Bractwa Kurkowego, przeszedł wokół pilźnieńskiego rynku. 

Na tegorocznym Hubertusie, pomimo niesprzyjającej aury, zgromadziło się wielu zaproszonych gości. Obecni byli kapłani, myśliwi, leśnicy, parlamentarzyści, samorządowcy, oraz mieszkańcy, sympatycy łowiectwa. Oficjalna część tarnowskich hubertowin, której przewodniczyli gospodarze okręgu: Prezes ORŁ PZŁ w Tarnowie, kol. Roman Bukowski oraz przewodniczący ZO PZŁ Krzysztof Łazowski odbyła się w Dolinie Pstrąga, w Machowej. Podczas tej części programu, wielu zasłużonych myśliwych odznaczono medalami.

***

XXIII Dni Hubertowskie w Krakowie, jak co roku składały się z dwóch edycji. Pierwsza, tradycyjnie oficjalna, miała miejsce na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Jak co roku uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele w Niepołomicach, po której defilada pocztów sztandarowych, prowadzona przez poczet ORŁ z Krakowa i delegację Krakowskiego Bractwa Kurkowego przemaszerowała na dziedziniec zamku, gdzie zgromadziło się wielu gości, myśliwych i sympatyków łowiectwa. 

Gala medalowa była głównym punktem uroczystości. W bieżącym roku dwóch naszych Kolegów zostało wyróżnionych Medalami Zasługi Łowieckiej: Kolega Wiesław Paszkowski – srebrnym, Kolega Wiesław Wanat – brązowym. Obu Kolegom serdecznie gratulujemy.Biesiada myśliwska w podzamkowych ogrodach była ukoronowaniem pierwszego dnia krakowskich hubertowin.

Drugą część obchodów krakowskich XXIII Dni Hubertowskich zaplanowano na dzień 21 października. Jak co roku na ten dzień składać się będzie: msza święta w bazylice Mariackiej w intencji myśliwych i leśników, przemarsz pocztów sztandarowych z Rynku Głównego do Celestatu Bractwa Kurkowego, uliczny koncert muzyki myśliwskiej oraz myśliwska biesiada.

View the embedded image gallery online at:
http://www.wklbasior.pl/27-hubertusa-czas#sigProId63a8515ea7

Realizacja: MAXIGRAF